Strona Główna>>>

V Turniej Niepodległości Ziemi Chełmskiej w ramach Grand Prix Lubelszczyzny w Szachach

W dniu 14 listopada 2009 r. w Zespole Szkół w Białopolu odbył się V Turniej Niepodległości Ziemi Chełmskiej w ramach Grand Prix Lubelszczyzny w Szachach. Turniej organizowany był wspólnie przez dwie gminy Leśniowice i Białopolu, a współorganizatorami byli Lubelski Związek Szachowy, Starostwo Powiatowe w Chełmie, Urząd Miasta Chełm,  a patronat medialny nad imprezą objął Super Tydzień Chełmski. Był to po raz pierwszy w historii chełmszczyzny turniej o tak dużej randze.

W turnieju wzięło udział 117 zawodników w tym 19 kobiet z terenu województwa lubelskiego a także zawodnicy z Kowla na Ukrainie. Średni ranking turnieju był wysoki. Wśród zawodników znaleźli się: Mistrz Międzynarodowy Henryk Dobosz, Mistrzowie FIDE: Zbigniew Pyda, Rafał Łobejko, Michał Mirosław oraz mistrzowie i kandydaci na mistrzów. Nie zabrakło też naszych zawodników, którzy licznie przybyli na turniej.

Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund z tempem 15 minut na zawodnika z wyodrębnieniem kategorii juniorek i juniorów do 10, 14 i 18 lat. Sędzią głównym był Pan Tadeusz Popławski.

Po zaciętej rywalizacji w kategorii dziewcząt do lat 10 zwyciężyła nasza zawodniczka Nina Połajdowicz.

W kategorii chłopców do lat 10 I miejsce zajął Bartłomiej Kurzępa, a II miejsce zajął Michał Syty - obaj z UKS Gim Dwójka Tomaszów Lubelski natomiast III miejsce wywalczył Przemysław Siedlanowski z MKS Start Lublin. Nasi zawodnicy: Paweł Geleta zajął X miejsce, Mateusz Łagowski XII miejsce a Paweł Zawiślak XIII miejsce.

W kategorii juniorek do lat 14 pierwsze trzy miejsca wywalczyły nasze zawodniczki: I miejsce Eliza Łagowska, II Agnieszka Geleta, a III miejsce Aleksandra Staniuk. Dobrze wypadły też pozostałe nasze zawodniczki: Aleksandra Głaz zajęła V miejsce, Anielka Taras zajęła VII miejsce a Karolina Szczepanik zajęła VIII miejsce.

W kategorii juniorów do lat 14 najlepszym okazał się Marcin Molenda z UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski, II miejsce zajął nasz zawodnik Dominik Kiełbasa, III miejsce zajął Mateusz Szysz z MKS Start Lublin. Pozostali nasi zawodnicy zajęli: Łukasz Siedlanowski V miejsce, Łukasz Zawiślak IX miejsce, Bartosz Jabłoński X miejsce a Mirosław Głaz XVI miejsce.

W kategorii juniorek do lat 18 zwyciężyła nasza zawodniczka Żaneta Zawiślak, II miejsce zajęła Agnieszka Molenda z UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski a III miejsce wywalczyła Dominika Cyc z Białopola.

W kategorii juniorów do lat 18 I miejsce zajął Tomasz Żądło z UKS Gim Dwójka Tomaszów Lubelski, II miejsce zajął nasz zawodnik Artur Kiełbasa a III miejsce wywalczył Grzegorz Wojtiuk. Drugi z naszych zawodników w tej kategorii Jacek Wagner zajął IV miejsce.

W klasyfikacji generalnej I miejsce zajął Rafał Łobejko z KU AZS UMCS Lublin, II miejsce wywalczył Henryk Dobosz z KKS Czarni Dęblin, III miejsce zajął Zbigniew Pyda z MKS Start Lublin, IV miejsce zajął Michał Mirosław z KSz Drakon Lublin, a V miejsce zajął Ryszard Probola z LUKS „Tomasovia” Tomaszów Lubelski. Dobrze wypadli tez nasi zawodnicy: Jarosław Smalej zajął XII miejsce, Artur Kiełbasa XIV miejsce, Pan Edward Chowra XV miejsce, Dominik Kiełbasa XXI miejsce, Łukasz Siedlanowski XXIII miejsce, Żaneta Zawiślak XXX miejsce.

Najlepszą zawodniczką turnieju została Marta Gorzkiewicz z LUKS „Tomasovia” Tomaszów Lubelski. Najlepszym zawodnikiem z Gminy Białopole okazał się Pan Henryk Maruszewski, natomiast z Gminy Leśniowice Jarosław Smalej. Najlepszą zawodniczką z Ukrainy została Pani Lena Chryciuk.

Nagrody pieniężne wręczali: Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice, Pan Henryk Maruszewski Wójt Gminy Białopole. Puchary ufundowane przez Urząd Miasta Chełm w imieniu Prezydent Miasta Chełm wręczyła Pani Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk Dyrektor Wydziału Kultury natomiast nagrody rzeczowe dla zawodników ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Chełmie wręczała Pani Monika Durko z Wydziału Oświaty i Kultury.

Serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom tak dobrych wyników i życzymy dalszych sukcesów szachowych!