W dniu 20 czerwca 2009 r. na parkingu obok  Urzędu Gminy   odbyła się nieodpłatna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego, elektronicznego, świetlówek oraz baterii zorganizowana przed firmę  Polska Korporacja Recyklingu 
z Lublina oraz Urząd Gminy Leśniowice.
           
Do ustawionego kontenera można było dostarczać zużyte urządzenia elektryczne. Dzięki odzewowi ze strony mieszańców jak i firm z terenu gminy udało się zgromadzić niemal 3 tony sprzętu. Rekordzista przywiózł 6 lodówek jednorazowo. Ponadto wśród zborów pojawiły się budzące nutkę nostalgii adaptery, pralki "Franie”, telewizory RUBIN jak również monitory komputerowe, stacje bazowe oraz odtwarzacze DVD.
           Była to pierwsza tego typu akcja na terenie gminy Leśniowice i  jak zapewniają organizatorzy nie ostatnia. Ponadto firma Polska Korporacja Recyklingu  z Lublina prowadzi ciągłą zbiórkę w punkcie zbiórki w Lublinie na ulicy Metalurgiczna 17 D. Statystycznie konsument wyrzuca ok. 20 kg. zużytego sprzętu elektronicznego rocznie, niestety zwykle wraz z odpadami komunalnymi. Przez  długi okres  czasu ponad 90 % zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego było składowane, spalane lub odzyskiwane bez wstępnego przetworzenia, co oznacza, że substancje zanieczyszczające tj. chociażby metale ciężkie przedostać się mogły do środowiska skażając atmosferę, wodę oraz glebę. Poprzez nasza akcje chcieliśmy pokazać jak niewiele potrzeba, aby osiągnąć duży efekt ekologiczny przez jeden dzień.

 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości napisz do nas