Strona Główna>>>

 

Sprzątanie Świata

 

       

 

 

W dniu 18 września 2009 r. w Gminie Leśniowice odbyła się akcja Sprzątanie Świata. Hasło tegorocznej akcji to „Pomagajmy Ziemi - codziennie”.

W tegorocznej akcji brały udział wszystkie placówki oświatowe z terenu naszej Gminy. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum z terenu gminy Leśniowice w ramach akcji porządkowali tereny przyległe do szkół, świetlic wiejskich, przystanków autobusowych i innych miejsc publicznych.

Zakupu worków i rękawic dokonało Starostwo Powiatowe w Chełmie a Urząd Gminy zadbał o wywóz zebranych odpadów.

            Celem akcji „Sprzątanie Świata” jest wyrobienie nawyków oraz uświadomienie ludzi, że nie tam bowiem jest czysto, gdzie się sprząta tylko tam, gdzie nie ma śmieci. Mówiąc szerzej: nie tam środowisko jest czyste, gdzie się wydaje miliony na przeciwdziałanie skutkom zniszczeń, lecz tam, gdzie ludzie żyją mądrze w harmonii z naturą.

            Prosty akt podniesienia śmieci przez uczestnika akcji bywa często jego pierwszym krokiem na drodze do takiego właśnie przyjaznego dla Ziemi stylu życia. Za pierwszym przyjdą następne kroki: świadome decyzje o tym, co zrobić z własnym śmieciem. A może to nie jest śmieć, tylko cenny surowiec wtórny, jak na przykład szklana butelka? A jeśli jest to faktycznie nieużyteczny śmieć, może da się go w ogóle nie wytworzyć? Choćby kupując towar inaczej zapakowany - w opakowanie nadające się do ponownego przerobu lub zwrotne.

W Akcji "Sprzątanie Świata" chodzi więc o zmianę świadomości każdego z nas. Chodzi o stworzenie w społeczeństwie atmosfery aprobaty dla postaw przyjaznych Ziemi. A z drugiej strony - o potępienie dla takich zachowań, jak wyrzucanie śmieci do lasu, czy spuszczanie szamba do rowu melioracyjnego.

 

 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości napisz do nas

Strona Główna>>>