Strona Główna>>>

VIII  Turniej  Niepodległości Ziemi Chełmskiej w Szachach

W dniu 10 listopada 2012 r. w Zespole Szkół w Białopolu odbył się VIII Turniej Niepodległości Ziemi Chełmskiej w Szachach.

Turniej jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. W roku bieżącym wzięli w nim udział zawodnicy z Polski i Ukrainy. Zorganizowanie turnieju o tak dużej randze było możliwe dzięki dobrej współpracy dwóch gmin: Leśniowice i Białopole oraz Starostwa Powiatowego w Chełmie, którzy wsparli finansowo jego organizację. Ponadto współorganizatorem był: Klub Sportowy „Astra” w Leśniowicach.

W turnieju udział wzięło 91 zawodników w tym 23 kobiety z terenu Polski oraz z Ukrainy. Średni ranking turnieju był wysoki. Wśród zawodników znaleźli się: Mistrzowie Międzynarodowi i Mistrzowie FIDE. Nie zabrakło również naszych zawodników z UKS „Astra” w Leśniowicach, którzy licznie przybyli na turniej.

Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund z tempem 15 minut na zawodnika z wyodrębnieniem kategorii juniorek i juniorów do 10, 14 i 18 lat. Sędzią głównym był Pan Wiesław Radzięciak.

Po zaciętej rywalizacji w kategorii dziewcząt do lat 10 zwyciężyła nasza zawodniczka Natalia Oszust, II miejsce wywalczyła Martyna Szychulec z Chełma, III miejsce zajęła Oliwia Prucnal z UKS „Astra” w Leśniowicach, pozostałe nasze zawodniczki zajęły: Jagoda Bereda VI miejsce, Ninia Połajdowicz VIII miejsce.

W kategorii chłopców do lat 10 I miejsce zdobył Aleksander Kucharuk z Ukrainy, II miejsce zajął Norbert Bukała z UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski, a III miejsce wywalczył Mikołaj Szychulec z Chełma.

W kategorii juniorek do lat 14 I miejsce wywalczyła Karolina Radecka z UKS „Astra” w Leśniowicach, II miejsce zajęła Karolina Wasyluk z UKS ARKA Wojsławice, a III miejsce zajęła także nasza zawodniczka Anielka Taras.

W kategorii juniorów do lat 14 najlepszym okazał się Marcin Molenda  z UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski, II miejsce wywalczył Kamil Pyda z MKS Start Lublin, a III miejsce przypadło Karolowi Skubiszowi z UKS Astra w Leśniowicach. Pozostali nasi zawodnicy: Bartosz Jabłoński zajął V miejsce, Paweł Zawiślak XV  miejsce.

W kategorii juniorek do lat 18 zwyciężyła Agnieszka Geleta, która okazała się najlepszą zawodniczką z powiatu chełmskiego, II miejsce zajęła Aleksandra Staniuk obie zawodniczki Astry Leśniowice, III miejsce zajęła Estera Kisielewicz z GOKiT w Dorohusku.

W kategorii juniorów do lat 18 I miejsce zajął Adrian Ołyniuk ze Strachosławia, II miejsce wywalczył zawodnik Astry Leśniowice Artur Kiełbasa, III miejsce zajął Dawid Stasiuk z UKS ARKA Wojsławice, a na IV miejscu znalazł się nasz zawodnik Dominik Kiełbasa.

W klasyfikacji generalnej po zaciętej walce I miejsce zajął Mistrz FIDE Nazar Ustiyanovich ze Lwowa na Ukrainie, który został jednocześnie najlepszym zawodnikiem z Ukrainy, II miejsce wywalczył Mistrz FIDE Rafał Łobejko z KSz DRAKON Lublin, III miejsce zajął Mistrz Międzynarodowy Ihor Nester z Ukrainy, IV miejsce zajął Edward Chowra, który został najlepszym zawodnikiem z powiatu reprezentujący naszą gminę, a na V nagrodzonym miejscu znalazł się Szymon Łuczka z UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski.

Najlepszą zawodniczką turnieju okazała się  Olena Cherniak z Ukrainy.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom tak dobrych wyników i życzymy dalszych sukcesów szachowych!