Strona Główna>>>

VII Turniej Niepodległości Ziemi Chełmskiej

W dniu 12 listopada 2011 r. w Zespole Szkół w Białopolu odbył się VII Turniej Niepodległości Ziemi Chełmskiej organizowany w ramach Grand Prix Lubelszczyzny w Szachach.

Turniej z roku na rok cieszy się coraz większa popularnością i za każdym razem bije rekordy udziału zawodników. W roku bieżącym udział w turnieju wzięli zawodnicy aż z trzech państw: Polski, Ukrainy i Białorusi i można go już nazwać dużym turniejem międzynarodowym. Zorganizowanie już po raz siódmy turnieju o tak dużej randze było możliwe dzięki dobrej współpracy dwóch gmin: Leśniowice i Białopole oraz Starostwa Powiatowego w Chełmie, którzy wsparli finansowo organizację turnieju. Ponadto współorganizatorami byli: Klub Sportowy „Astra” w Leśniowicach, Lubelski Związek Szachowy, a patronat medialny nad imprezą objął Super Tydzień Chełmski oraz Chełm Online Chełmska Gazeta Internetowa.

W turnieju wzięło udział 135 zawodników w tym 38 kobiety z terenu całej Polski, a także zawodnicy z Ukrainy oraz Białorusi. Średni ranking turnieju był wysoki. Wśród zawodników znaleźli się: Mistrz Międzynarodowy Zbigniew Księski, Mistrzowie FIDE Michał Mirosław, Łobejko Rafał, Golubka Peter. Ponadto jeszcze w turnieju udział wzięło trzynastu zawodników z międzynarodowym rankingiem ELO. Nie zabrakło również naszych zawodników z UKS „Astra” w Leśniowicach, którzy licznie przybyli na turniej.

Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund z tempem 15 minut na zawodnika z wyodrębnieniem kategorii juniorek i juniorów do 10, 14 i 18 lat. Sędzią głównym był Pan Wiesław Radzięciak.

Po zaciętej rywalizacji w kategorii dziewcząt do lat 10 zwyciężyła Nastia Szczerbanowicz z Kowrynia na Białorusi, II miejsce wywalczyła Kasia Bochniarz z Drakon Lublin, III miejsce zajęła Antonina Somaliuk z Nowojaworiwska na Ukrainie, a VI miejsce przypadło naszej zawodniczce Karolinie Radeckiej. Bardzo dobrze w debiucie wypadła Natalia Oszust, która zajęła V miejsce, VI miejsce zajęła Ninia Połajdowicz, X miejsce Oliwia Prucnal, XI miejsce Szczygieł Natalia, XIV miejsce Magda Marzec i XV miejsce Anna Biłan.

W kategorii chłopców do lat 10 I miejsce zdobył Marian Kyrychenko z Lwowa na Ukrainie, II miejsce zajął Vasyl Marchyshyn z Nowojaworiwska na Ukrainie, a III miejsce wywalczył Jakub Sprawka z KSz Drakon Lublin.  Nasi zawodnicy Kuba Ciołek zajął XI miejsce, a Kuba Romańczuk XII miejsce.

W kategorii juniorek do lat 14 I miejsce wywalczyła Weronika Frączek z MKS Start Lublin, II miejsce zajęła nasza zawodniczka Astry Leśniowice Aleksandra Staniuk, a III miejsce zajęła Karolina Nakonieczna z Nałęczowa. Druga nasza zawodniczka Anielka Taras zajęła bardzo dobre IV miejsce.

W kategorii juniorów do lat 14 najlepszym okazał się nasz zawodnik Łukasz Siedlanowski, II miejsce wywalczył Siergiej Tarasiuk z Kowla na Ukrainie, a III miejsce przypadło Maksym Hrytsyuk z Kovla na Ukrainie. Pozostali nasi zawodnicy zajęli: Bartosz Jabłoński VII miejsce, Karol Skubisz X miejsce.

W kategorii juniorek do lat 18 zwyciężyła Julia Savchuk z Lwowa na Ukrainie, II miejsce zajęła nasza zawodniczka Astry Leśniowice Żaneta Zawiślak, III miejsce zajęła Irmina Florek z UKS Arka Wojsławice.

W kategorii juniorów do lat 18 I miejsce zajął nasz zawodnik Astry Leśniowice Artur Kiełbasa, II miejsce wywalczył Kamil Iwko z GOKiT Dorohusk, III miejsce zajął Yuriy Chesnyuk z Kowla na Ukrainie, a drugi nasz zawodnik Dominiki Kiełbasa zajął VII miejsce.

W klasyfikacji generalnej po zaciętej walce I miejsce zajął Mistrz FIDE Łobejko Rafał z KU AZS UMCS Lublin, II miejsce wywalczył Mistrzowie FIDE Michał Mirosław z KSz Drakon Lublin, III miejsce zajął Mistrzowie FIDE Golubka Peter  z Lwowa na Ukrainie, IV miejsce zajął Mistrz Międzynarodowy Zbigniew Księski, V miejsce zajął Dariusz Frączek z KU AZS UMCS Lublin, VI miejsce Stefan Dawidiuk z Kobrynia na Białorusi, VII Nazar Ustajanowicz z Lwowa na Ukrainie i XIII Michał Praszak KSz Drakon Lublin.

Najlepszą zawodniczką turnieju okazała się  Julia Savchuk z Lwowa na Ukrainie. Najlepszym zawodnikiem Powiatu Chełmskiego został Edward Chowra reprezentujący naszą gminę.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom tak dobrych wyników i życzymy dalszych sukcesów szachowych!