Strona Główna>>>

II Turniej Niepodległości Ziemi Chełmskiej
w ramach Grand Prix Lubelszczyzny
w Szachach

W dniu 13 listopada 2010 r. w Zespole Szkół w Białopolu odbył się II Turniej Niepodległości Ziemi Chełmskiej organizowany w ramach Grand Prix Lubelszczyzny w Szachach.

Zorganizowanie już po raz drugi turnieju o tak dużej randze było możliwe dzięki dobrej współpracy dwóch gmin: Leśniowice i Białopole. Współorganizatorami byli: Klub Sportowy „Astra” w Leśniowicach, Lubelski Związek Szachowy i Starostwo Powiatowe w Chełmie, a patronat medialny nad imprezą objął Super Tydzień Chełmski oraz Chełm ONLINE Gazeta Internetowa Miasta Chełm i okolic.

W turnieju wzięło udział 112 zawodników w tym 22 kobiety z terenu województwa lubelskiego a także zawodnicy z Kowla na Ukrainie. Średni ranking turnieju był wysoki. Wśród zawodników znaleźli się Mistrz FIDE Michał Mirosław, mistrzowie krajowi: Paweł Stoma, Michał Praszak i Tadeusz Lipski oraz kandydat na mistrza krajowego Dariusz Frączak.Nie zabrakło również naszych zawodników z UKS „Astra” w Leśniowicach, którzy licznie przybyli na turniej.

Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund z tempem 15 minut na zawodnika z wyodrębnieniem kategorii juniorek i juniorów do 10, 14 i 18 lat. Sędzią głównym był Pan Wiesław Radzięciak.

Po zaciętej rywalizacji w kategorii dziewcząt do lat 10 zwyciężyła Antonina Samoliuk z Kowla na Ukrainie, II miejsce wywalczyła Kasia Bochniarz z Drakon Lublin, III miejsce zajęła Agnieszka Samujło z KSz Drakon Lublin, a IV miejsce przypadło naszej zawodniczce Ninie Połajdowicz. Druga z zawodniczek z naszego Klubu Karolina Radecka zajęła V miejsce.

W kategorii chłopców do lat 10 I miejsce zdobył Bohdan Hrytsyuk z Kowla, II miejsce zajął Jakub Sprawka z KSz Drakon Lublin, a III miejsce wywalczył Aleksander Kukharuk.  Nasz zawodnik Paweł Zawiślak zajął XI miejsce.

W kategorii juniorek do lat 14 I miejsce wywalczyła Agata Topolan z MKS Start Lublin, II miejsce zajęła nasza zawodniczka Agnieszka Geleta, a III miejsce zajęła Weronika Frączek z MKS Start Lublin. Dobrze wypadły też nasze pozostałe zawodniczki: Anielka Taras zajęła IV miejsce a Katarzyna Baran zajęła VII miejsce.

W kategorii juniorów do lat 14 najlepszym okazał się Serhiy Tarasyuk z Kowla, II miejsce wywalczył nasz zawodnik Łukasz Siedlanowski a III miejsce przypadło Grzegorzowi Mazurkowi z Krasnegostawu. Pozostali nasi zawodnicy zajęli: Karol Skubisz IX miejsce a Bartosz Jabłoński XIII miejsce.

W kategorii juniorek do lat 18 zwyciężyła nasza zawodniczka Żaneta Zawiślak, II miejsce zajęła Edyta Wlazło a III miejsce zajęła Irmina Florek – obie zawodniczki z UKS Arka Wojsławice.

W kategorii juniorów do lat 18 I miejsce zajął Grzegorz Wojtiuk z Hrubieszowa, II miejsce wywalczył Artur Kiełbasa, III miejsce zajął Dominik Kiełbasa, a IV miejsce zajął Łukasz Zawiślak – wszyscy zawodnicy z UKS „Astra” Leśniowice.

W klasyfikacji generalnej I miejsce zajął Paweł Stoma, II miejsce wywalczył Michał Mirosław, III miejsce zajął Michał Praszak – wszyscy zawodnicy z KSz Drakon Lublin, IV miejsce zajął nasz zawodnik Edward Chowra a V miejsce zajął Tadeusz Lipski z Klubu Start Radom. Dobrze wypadli tez pozostali nasi zawodnicy: Łukasz Siedlanowski zajął VIII miejsce, Artur Kiełbasa XXII miejsce, Żaneta Zawiślak XVI miejsce, Dominik Kiełbasa XXVII miejsce. Na wielką pochwałę zasługują nasi trenerzy: Pan Michał Mirosław i Pan Edward Chowra, którzy w mocnej obsadzie zajęli czołowe miejsca i osiągnęli wysokie wyniki.

Najlepszą zawodniczką turnieju okazała się Olena Czerniak z Kowla, która tym samym została najlepszym zawodnikiem z Ukrainy.

Najlepszym zawodnikiem z Gminy Białopole okazała się Dominika Cyc, natomiast z Gminy Leśniowice Karol Skubisz.

Nagrody pieniężne, puchary, nagrody rzeczowe i dyplomy wręczali: Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice, Pan Henryk Maruszewski Wójt Gminy Białopole i Pan Wacław Stasiuk Przewodniczący Rady Gminy Białopole.

Nagrody rzeczowe ufundowane zostały przez Wydział Oświaty i Kultury Starostwa Powiatowego w Chełmie.

Serdecznie gratulujemy wszystkim zawodnikom tak dobrych wyników i życzymy dalszych sukcesów szachowych!