Strona główna

Urząd Gminy Leśniowice

Gminne Święto Plonów


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

W dniu 17 sierpnia 2014 r. na stadionie sportowym w Leśniowicach odbyła się impreza pn. „Kultywowanie tradycji i zwyczajów na terenie Gminy Leśniowice - Obrzędy i zwyczaje podczas uroczystości Święta Plonów”.

Organizatorem imprezy było Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo – Samorządowe. Zadanie  współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Dożynki to czas dziękczynienia Stwórcy za zebrane plony. W tym dniu świętuje się zakończenie żniw oraz przypomina o trudnej pracy rolnika, dzięki której codziennie na stoły w naszych domach trafia polski chleb. Jest to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość z uzyskanych plonów i odpoczynek po ciężkiej pracy.

Dożynki Gminne tradycyjnie rozpoczęła swoim występem Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Leśniowic. Następnie głos zabrała Pani Agnieszka Raczyńska Prezes Leśniowskiego Stowarzyszenia Oświatowo - Samorządowego, która poinformowała wszystkich o pozyskanych środkach na organizację imprezy i podziękowała gospodarzowi dożynek, Panu Wiesławowi Radzięciakowi Wójtowi Gminy Leśniowice, który powitał wszystkich przybyłych gości i wygłosił okolicznościowe przemówienie mówiąc: „W imieniu całej społeczności gminnej dziękuję Wam drodzy rolnicy za całoroczny trud i życzę zawsze udanych plonów, dużo zdrowia oraz wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy”.

Głos zabrali również zaproszeni goście: w imieniu Wojewody Lubelskiego Pan Michał Jedliński, w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Pan Kazimierz Stocki,  w imieniu Starosty Chełmskiego Pani Renata Wróblewska - Kopczyńska oraz w imieniu Dyrektora Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Pani Anna Mirzwa.
Ponadto w uroczystościach udział wzięli: Pan Franciszek Lubaś Prezes Banku Spółdzielczego w Leśniowicach, Pan Waldemar Szynal Prezes PKS w Chełmie, Pan Mirosław Blacha Łowczy Koła Nr 23 „Szarak” w Chełmie, Pan Sławomir Buczek Komendant Komisariatu Policji w Żmudzi, Pan Arkadiusz Chomecki Kierownik Zespołu Granicznego Placówki w Skryhiczynie, Pan Jacek Semeniuk Wójt Gminy Wojsławice, Pan Piotr Deniszczuk Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Chełmie, Pan Czesław Michalczuk Prezes Zarządu Gminnego PSL w Leśniowicach, Pan Kazimierz Zubiński Prezes Przedsiębiorstwa Technobud w Chełmie, Pan Tadeusz Zieńkowski Wiceprezes Firmy Budomel w Chełmie, Pan Jerzy Rudziński Wiceprezes Przedsiębiorstwa Budowlanego Partner w Srebrzyszczu, Pan Eugeniusz Mazurek Prezes Spółki UNIROLP w Srebrzyszczu, Pan Stanisław Drogomirecki Przewodniczący Rady Gminy Leśniowice, radni Rady Gminy Leśniowice, sołtysi, dyrektorzy szkół z terenu gminy, Panie z kół gospodyń wiejskich, twórcy ludowi, zespoły śpiewacze, dzieci i młodzież szkolna oraz bardzo licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy i gmin ościennych.

Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta, którą odprawili: ks. Grzegorz Zając Wikariusz Parafii Kumów Plebański oraz ks. Andrzej Wołoszyn Proboszcz Parafii w Rakołupach.
Podczas Mszy Świętej odbył się korowód dożynkowy poprowadzony przez starostów dożynek Państwa Marię i Krzysztofa Kowalczuków z Alojzowa, podczas którego przekazali oni tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki na ręce Wójta Gminy i księży.

W korowodzie udział wzięło 14 wieńców dożynkowych przygotowanych przez: Sołectwo Horodysko: mieszkańców wsi Horodysko; Sołectwo Janówka: mieszkańcy wsi Janówka; Sołectwo Kumów Majoracki: Zespół Śpiewaczy „Kumowianki” z Kumowa Majorackiego; Sołectwo Leśniowice: KGW Leśniowice; Sołectwo Majdan Leśniowski: KGW Majdan Leśniowski; Sołectwo Nowy Folwark: mieszkańcy wsi Nowy Folwark; Sołectwo Plisków: mieszkańcy wsi Plisków; Sołectwo Poniatówka: mieszkanki wsi Poniatówka; Sołectwo Rakołupy: Zespół Śpiewaczy „Rakołupianki” z Rakołup; Sołectwo Sarniak:  KGW Sarniak; Sołectwo Sielec: Zespół „Sielanki” i Szkołę Podstawową w Sielcu; Sołectwo Teresin: mieszkańcy wsi Teresin; Sołectwo Wierzbica: mieszkańcy wsi Wierzbica. Podczas korowodu można było usłyszeć tradycyjne pieśni dożynkowe czy też wiersze. Po zakończeniu mszy Wójt Gminy i starostowie dożynek podzielili się ze wszystkimi gośćmi poświęconym chlebem.
Podczas uroczystości przeprowadzono i rozstrzygnięto konkursy dożynkowe. W konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” zwyciężył wieniec uwity przez Panie z KGW w Majdanie Leśniowskim, natomiast w konkursie na „Najsmaczniejszy chleb wiejski” I miejsce zajął chleb upieczony przez Panią Elżbietą Kieliszek z Majdanu Leśniowskiego. Uczestnicy konkursu za wieńce dożynkowe i za przygotowanie stoiska promocyjnego sołectwa otrzymali dyplomy i nagrody finansowe, natomiast za chleb dyplomy i nagrody rzeczowe. Zwycięski wieniec i chleb będą reprezentowały naszą gminę na Dożynkach Powiatowych w Żółtańcach w dniu 14 września br. W trakcie uroczystości odbyły się także zawody strzeleckie, które wygrał Pan Roman Choma, II miejsce otrzymała Pani Karolina Sadowska, a III miejsce wywalczyła Pani Agnieszka Kijańczuk. Sędzią głównym zawodów był Pan Krzysztof Pietrzak.

Podczas dożynek można było obejrzeć bogatą część artystyczną, w której zaprezentowały się zespoły śpiewacze z terenu gminy: „Sielanki”, Rakołupianki” i „Kumowianki”, Zespół GOOD BAND z Majdanu Leśniowskiego, Zespół Interia X z Dubienki, solistka Agnieszka Duda z Poniatówki, Kabaret Ubrodowianie z Ubrodowic, a także gwiazda wieczoru Zespół „Power Play”, który zgromadził przed sceną liczną publiczność oraz Zespół Shantell wraz z DJ Petrusem i DJ Kristerem z Klubu „Arka” w Białopolu. Dodatkową atrakcją dla przybyłych gości była degustacja pieczonego dzika, którego przygotowało Koło Nr 23 Szarak w Chełmie.

Tradycyjnie już na przygotowanych przez sołectwa stoiskach można było skosztować potraw regionalnych  i wypieków, a także podziwiać prace twórców ludowych. W roku bieżącym swoje stoiska zaprezentowało 11 sołectw tj.: Horodysko, Janówka, Leśniowice, Majdan Leśniowski, Nowy Folwark, Rakołupy, Plisków, Sarniak, Sielec, Teresin i Wierzbica oraz jako dwunaste zaprezentowało się stoisko przygotowane przez pracowników Urzędu Gminy Leśniowice.
Serdecznie dziękujemy sołtysom, radom sołeckim, mieszkańcom sołectw, radnym oraz pracownikom odpowiedzialnym za sołectwa za wielki wkład pracy w przygotowanie stoisk, wypieków, wieńców, a także za aktywny udział w tegorocznych dożynkach.

Uroczystość dożynkowa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców oraz przybyłych gości. Bogato zaopatrzone stoiska handlowe, stoiska sołectw, atrakcje dla dzieci oraz wspaniała zabawa dożynkowa sprawiły, że nasi goście mogli przyjemnie i pożytecznie spędzić czas w miłej, rodzinnej atmosferze.


oprac. Mariola Zawiślak

W razie jakichkolwiek wątpliwości napisz do lesniowice@zgwrp.org.pl 

© 2001-2014 Urząd Gminy Leśniowice - Wszelkie prawa zastrzeżone