Strona główna

Urząd Gminy Leśniowice

Narodowe czytanie


W dniu 5 września 2015 r. w Urzędzie Gminy Leśniowice odbyło się Narodowe czytanie „Lalki” Bolesława Prusa, w której uczestniczyli Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice, Radne Rady Gminy Leśniowice Pani Barbara Dziedzic oraz Barbara Marzec, nauczyciele i uczniowie ze szkół z terenu gminy, pracownicy urzędu oraz mieszkańcy.

Narodowe czytanie powstało z inicjatywy Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. W tym roku Honorowym Patronatem Narodowego Czytania była Para Prezydencka Agata i Andrzej Duda.

Ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich ma na celu popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach.

Podczas pierwszej edycji, która odbyła się w 2012 roku, wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Podczas drugiej edycji – dzieła Aleksandra Fredry, a rok temu – „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. W tym roku odbyła się już czwarta edycja akcji, w której udział wzięło ponad 2 000 miejscowości z całej Polski i z zagranicy m.in. Włoch, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Litwy, a nawet RPA czytając „Lalkę” Bolesława Prusa.

W Leśniowicach Narodowe czytanie odbyło się po raz drugi, w którym udział wzięło 38 osób. Tradycyjnie na zakończenie odbył się konkurs wiedzy na temat życia Bolesława Prusa oraz „Lalki”.

W przyszłym roku o temacie Narodowego Czytania zadecydują Polacy. Tytuł dzieła ogłoszony zostanie 1 lutego - w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

My już dzisiaj serdecznie zapraszamy na kolejną edycję, a uczestnikom tegorocznego Narodowego czytania serdecznie dziękujemy. 

oprac. Agnieszka Raczyńska

© 2001-2015 Urząd Gminy Leśniowice - Wszelkie prawa zastrzeżone