Strona główna

Urząd Gminy Leśniowice

O "Maczułach" w Panoramie Lubelskiej
W dniu 28 lutego 2015 r. Pan Wiesław Radzięciak był gościem reportażu o wykopaliskach prowadzonych na terenie zbiornika wodnego „Maczuły”  w Panoramie Lubelskiej na antenie Telewizji Lublin.

Dla archeologów jest to bardzo ważne odkrycie, gdyż odnaleziono osadę słowiańska z VII wieku. Zachowały się tutaj przede wszystkim obiekty z neolitów, obiekty gospodarcze oraz bardzo ładna ceramika.

Badania prowadzone są przy okazji realizacji projektu: „Wykorzystanie potencjału turystycznego terenu przyległego do zbiornika wodnego „Maczuły” poprzez budowę infrastruktury turystycznej w gminie Leśniowice” w ramach „Współpraca polsko – ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013.

Jak powiedział Pan Wójt: „Już w maju czeka nas wielkie otwarcie zbiornika. Będzie doskonale zagospodarowana plaża, molo oraz doskonale wyposażony zbiornik, wieża widokowa i  miejsca do wypoczynku”.

Efekty prac archeologów będzie można również zobaczyć w maju.

Zapraszamy do oglądania:
http://lublin.tvp.pl/19065504/28-lutego-2015-g-1830


oprac. Justyna Oliwiak

© 2001-2015 Urząd Gminy Leśniowice - Wszelkie prawa zastrzeżone