Strona główna

Urząd Gminy Leśniowice

Dożynki Powiatowe 2016

W dniu 11 września 2016 r. w Wierzbicy odbyły się Dożynki Powiatowe 2016.

Tegoroczne uroczystości dożynkowe rozpoczęli gospodarze, Pan Piotr Deniszczuk Starosta Chełmski oraz Pan Andrzej Chrząstowski Wójt Gminy Wierzbica, którzy  powitali zaproszonych gości. Następnie odprawiona została msza święta w intencji wszystkich rolników podczas, której odbył się tradycyjnie korowód dożynkowy, w którym zaprezentowało się 14 wieńców z gmin powiatu chełmskiego.

Na dożynkach powiatowych nie zabrakło reprezentacji naszej gminy. Stoisko promocyjne przygotowały Panie z Zespołu Śpiewaczego „Kumowianki” oraz Pani Elżbieta Łuczkiewicz, Pani Maria Dziedzic i Pani Jadwiga Domańska. Na stoisku znalazły się pyszne domowe ciasta, pierogi gotowane i pieczone, chleb ze smalcem, nalewki i różnego rodzaju potrawy mięsne i mączne. Można było również obejrzeć i zakupić prace fotograficzne wykonane przez uczestników warsztatów fotograficznych organizowanych przy świetlicy Wiejskiej w Rakołupach.

Gmina Leśniowice podczas tegorocznych powiatowych dożynek brała udział w licznych konkursach a były to: na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”, w którym gminę reprezentował wieniec uwity przez Zespół Śpiewaczy „Rakołupianki”, na „Tradycyjny chleb wiejski”, który upiekła Pani Teresa Prokop, na „Najlepszą nalewkę”, którą przygotowała Pani Danuta Drogomirecka, a także na „Najlepsze ciasto słodkie”, które upiekły Pani Elżbieta Łuczkiewicz i Pani Jadwiga Domańska oraz „Najlepsze ciasto wytrwane”,  które upiekła Pani Jadwiga Domańska, a także  konkurs na „Najładniejszą kompozycję kwiatowo-owocowo-warzywną”, którą przygotowała Pani Katarzyna Panas.

„Tradycyjny chleb wiejski” upieczony przez Panią Teresę Prokop zajął I miejsce w konkursie. Kompozycja kwiatowa Pani Katarzyny Panas zajęła II miejsce, a „Najlepsze ciasto wytrwane”,  które upiekła Pani Jadwiga Domańska zajęło III miejsce. Wieniec dożynkowy przygotowany przez Zespół Śpiewaczy „Rakołupianki” otrzymał wyróżnienie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Podczas uroczystości wręczono Panu Kamilowi Chęć mieszkańcowi Poniatówki odznaczenie "Zasłużony dla Rolnictwa".

W części artystycznej prezentowały się zespoły śpiewacze i kapele z terenu powiatu chełmskiego, a z naszej gminy wystąpiły Panie z Zespołu Śpiewaczego „Kumowianki”. Dożynki uświetniła swoim występem gwiazda wieczoru zespół DEFIS.

Składamy wszystkim serdeczne podziękowania za wkład włożony w przygotowanie stoiska promocyjnego, które prezentowało dziedzictwo kulturowe naszej gminy.

oprac. Justyna Oliwiak

© 2001-2016 Urząd Gminy Leśniowice - Wszelkie prawa zastrzeżone