Strona główna
Urząd Gminy Leśniowice

Pierzaki kumowskieW dniu 20 listopada 2016 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie po raz pierwszy odbyło się wydarzenie "Pierzak". Pokazem inauguracyjnym były "Pierzaki kumowskie" przygotowane przez zespół Kumowianki przy współpracy  pracowników i przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej.

W ramach wydarzenia zorganizowana została wystawa nawiązująca do roli gęsi na dawnych terenach wiejskich rozciągających się między środkową Wisłą, a środkowym Bugiem, a rzecz była wielkiej wagi, gdyż przed wojną w Polsce hodowano 5 mln gęsi. Wygłoszony został  wykład o historii, znaczeniu i sposobie chowu tych sympatycznych ptaków, warsztaty robienia pierzaków na choinkę, zabawa "Gąski, gąski do domu", oraz przedstawienie zabierające widzów do dawnej kumowskiej izby.

Widowisko odbyło się w malowniczej scenerii zabytkowych wnętrz skansenu. Spektakl nawiązywał do czynności dnia codziennego jaką było darcie pierza w wiejskich chatach. Panie przygotowały również chleb i kartoflaka- poczęstunek tradycyjnie goszczący na dawnych kumowskich stołach. Duże uznanie zdobył chleb wypieczony przez Panią Sabinę Suchonos- sołtysa Kumowa Majorackiego.

Pierzaki kumowskie niewątpliwie okazały się wielkim sukcesem, o czym świadczyła wypełniona po brzegi widownia, żywy odbiór, ogromne emocje oraz gromkie brawa.

Szczególne podziękowania należą się pracownikom i przyjaciołom Muzeum Wsi Lubelskiej goszczącym nas w swoich progach, którzy byli czynnie zaangażowani w wydarzenie i  od samego początku służyli pomocą.

Kumowiankom gratulujemy sukcesu i z niecierpliwością czekamy na kolejny spektakl.

Dodatkowa relacja na stronie skansenu http://skansen.lublin.pl/pl/aktualnosci/pierzak20-listopada-2016-r/

Więcej zdjęć na Chełmska Grupa Fotograficzna

oprac. Monika Mazur
© 2001-2016 Urząd Gminy Leśniowice - Wszelkie prawa zastrzeżone