Strona główna

Urząd Gminy Leśniowice

Święty Wieczór w Dworku Pan Tadeusz w Żółtańcach W dniu 6 stycznia 2017 r. w Dworku Pan Tadeusz w Żółtańcach, po raz dziewiąty odbył się Święty Wieczór. Spotkanie było okazją do wspólnego kolędowania i utrwalania tego zwyczaju.

Święte Wieczory na Kresach są do dziś kultywowaną tradycją, a swoimi korzeniami sięgają czasów bardzo odległych. Mają miejsce w okresie między Bożym Narodzeniem, a świętem Trzech Króli. Dawniej w tym czasie nie wykonywano żadnych większych prac, a kobiety wieczorami gromadziły się w chatach i śpiewały pastorałki, które miały często frywolne treści oraz kolędy.

W kultywowanie pięknej tradycji zaangażowały się Panie z Zespołu Śpiewaczego „Kumowianki”. Nasze Panie uświetniły ten wieczór koncertem, śpiewając kolędy a także pastorałkę opowiadającą o zmaganiach z płaczącym dziecięciem, sposobach uspokajania i rozweselania kwilącego malucha oraz usypiania tej dzieciny.

„Kumowianki” połączyły tradycję z dniem dzisiejszym, a występem oczarowały publiczność, za co zebrały gromkie brawa. Obok „Kumowianek” wystąpił zespół  "Koral" z Kamienia, "Cuda wianki" Dorohuska, Zespół Kolędniczy z Krasnegostawu, Ewelina Kral, Weronika Chomiczuk, Radosław Sroczyński i Chór Ziemi Włodawskiej" Vlodaviensis".

Optymizmem napawa fakt iż tak wiele młodych osób angażuje się w zachowanie  tradycji kresowych. Jasełka i występy wokalno-wizualne przygotowali uczniowie ze szkół w Strachosławiu , Żółtańcach oraz Szkoły Podstawowe nr 4 i 7 w Chełmie.

Organizatorami wieczoru byli Biuro Promocji Gminy Chełm, SKOK im. Z. Chmielewskiego, Dworek "Pan Tadeusz" w Żółtańcach i Zakład Foto Wideo Pixel.

Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła pełna widownia. „Kumowiankom” serdecznie dziękujemy za krzewienie lokalnych tradycji i czekamy na kolejny Święty Wieczór już za rok.

oprac. Monika Mazur

© 2001-2015 Urząd Gminy Leśniowice - Wszelkie prawa zastrzeżone