Strona główna

Urząd Gminy Leśniowice

Gminne Dożynki 2017
W dniu 20 sierpnia 2017 r. na Stadionie Sportowym w Leśniowicach odbyły się "Gminne Dożynki 2017", zorganizowane przez Wójta Gminy Leśniowice oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach.

Dożynki to niezwykle radosny obrzęd zakończenia żniw. Zachowane w Polsce do dzisiejszych czasów obchody dożynkowe posiadają kilka wieków tradycji. Przetrwały różnorakie burze dziejowe, radykalnie zmieniając częściowo swój wcześniejszy charakter. Zawsze jednak były świętem dobrze wypełnionego obowiązku. Dożynki to dzień podziękowania za chleb - symbol dostatku, sytości i obfitości. A „Gdy wśród rolników panuje zgoda, Bóg do pracy siły doda”.

Dożynki Gminne rozpoczęła prowadząca, która powitała wszystkich obecnych na uroczystości. Następnie głos zabrał Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice, który również serdecznie powitał wszystkich gości i mieszkańców oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podkreślił, że w dożynkach, chlebie i okazałych misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za zbiory ale także przywiązanie do narodowej tradycji. Następnie Wójt życzył wszystkim uczestnikom święta plonów mile spędzonego czasu i udanej zabawy dożynkowej.

Głos zabrał również obecny podczas dożynek Pan Piotr Deniszczuk Starosta Powiatu Chełmskiego, który podziękował wszystkim rolnikom z Gminy Leśniowice za ich ciężką pracę i trud ponoszony każdego dnia, życząc jednocześnie obfitych plonów przy następnych zbiorach oraz dobrej pogody w każdym dniu pracy rolnika.

W uroczystościach dożynkowych udział wziął Pan Krzysztof Grabczuk Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, który również wygłosił okolicznościowe przemówienie oraz zaproszeni goście w osobach:, Pani Beata Augustynek Radna Rady Powiatu w Chełmie, Pan Oleksij Nesteruk Wójt Gminy Huszcza, Pan Roman Traciuk Wójt Gminy Dubowe, Pan Paweł Bezeka Zastępca Wójta Gminy Dubowe, Pan Wojciech Sawa Wójt Gminy Dorohusk, Pani Edyta Niezgoda Wójt Gminy Żmudź, Pan Henryk Gołębiowski Wójt Gminy Wojsławice, Pani Joanna Jabłońska Sekretarz Gminy Kamień, Pan Czesław Michalczuk Prezes Zarządu Gminnego PSL w Leśniowicach, Pan Piotr Buk Komendant Gminnej OSP w Leśniowicach, Pan Stefan Prokop Przewodniczący Rady Gminy Leśniowice, radni Rady Gminy Leśniowice, sołtysi, dyrektorzy szkół z terenu gminy, sponsorzy, Panie z kół gospodyń wiejskich, twórcy ludowi, zespoły śpiewacze, dzieci i młodzież szkolna oraz bardzo licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy i gmin ościennych.

Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta, którą w intencji rolników odprawili: ks. Zygmunt Woźniak Proboszcz Parafii w Kumowie Plebańskim, ks. Grzegorz Zając Wikariusz Parafii w Kumowie Plebańskim oraz ks. Andrzej Wołoszyn Proboszcz Parafii w Rakołupach.  Podczas Mszy Świętej odbył się korowód dożynkowy poprowadzony przez starostów dożynek Państwo Iwonę i Grzegorza Stasak, podczas którego przekazali oni tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki na ręce Wójta Gminy i księży.

W korowodzie udział wzięło 14 wieńców dożynkowych przygotowanych przez: Sołectwo Horodysko; Ochotniczą Straż Pożarną w Horodysku; Zespół Śpiewaczy „Kumowianki” z Kumowa Majorackiego; grupę „Kreatywnych i Aktywnych” z Kumowa; Koło Gospodyń Wiejskich „Super Babki” z Kumowa; Koło Gospodyń Wiejskich w Leśniowicach; Koło Gospodyń Wiejskich w Majdanie Leśniowskim; Sołectwo Plisków; Sołectwo Poniatówka; Zespół Śpiewaczy „Rakołupianki” z Rakołup; Koło Gospodyń Wiejskich w Sarniaku; Zespół Śpiewaczy „Sielanki” z Sielca; Sołectwo Teresin oraz Związek Emerytów i Rencistów koło Nr 7 w Leśniowicach.

Podczas korowodu tradycyjnie można było usłyszeć piękne pieśni dożynkowe oraz wiersze. Po zakończeniu mszy świętej Wójt Gminy i starostowie dożynek podzielili się ze wszystkimi gośćmi poświęconym chlebem.

Ponadto podczas uroczystości dożynkowych przeprowadzono i rozstrzygnięto konkursy. W konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” z 14 wieńców, które startowały w konkursie, zwyciężył wieniec uwity przez Panie z Sołectwa Poniatówka.

W konkursie na „Najsmaczniejszy chleb wiejski” z 14 chlebów zgłoszonych komisji, I miejsce zajął chleb upieczony przez Panią Halinę Żydek z Pliskowa.

W konkursie na „Najsmaczniejsze ciasto z owocami”, z pośród 15 uczestniczek I miejsce zajęła Pani Danuta Taras z Majdanu Leśniowskiego.

Wszyscy uczestnicy konkursu za wieńce dożynkowe otrzymali dyplomy i nagrody finansowe, natomiast za chleb i pieczone ciasto dyplomy i nagrody rzeczowe. Zwycięski wieniec i chleb będą reprezentowały naszą gminę na Dożynkach Powiatowych w Rejowcu w dniu 10 września br.

Tradycyjnie już na przygotowanych stoiskach można było spróbować regionalnych potraw  i wypieków, a także podziwiać prace twórców ludowych. Podczas tegorocznych dożynek swoje stoiska zaprezentowały sołectwa Horodysko, OSP Horodysko, Kumów Majoracki, Kasiłan, Leśniowice, Majdan Leśniowski, Nowy Folwark, Rakołupy, Plisków, Sarniak, Sielec, Teresin a także grupa „Kreatywnych i Aktywnych” z Kumowa, KGW „Super Babki” z Kumowa a także Związek Emerytów i Rencistów Koło Nr 7 w Leśniowicach.

Dodatkową atrakcją dla przybyłych gości była degustacja gulaszu z dzika, który przygotowany został przez Koło Łowieckie Nr 23 „Szarak” w Chełmie.

Podczas dożynek można było obejrzeć bogatą część artystyczną, w której zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Leśniowicach pod okiem Pani Agaty Ścibak i Pani Moniki Krajewskiej oraz dwie grupy taneczne Saltores i Saltores Junior działające przy Świetlicy Wiejskiej w Rakołupach pod okiem Pani Sabiny Englot.

Swoimi występami uroczystość dożynkową uświetnił Zespół Śpiewaczy „Oplinka” z Huszczy oraz „Sienniczanie” z Siennicy Różanej.

Tradycyjnie nie mogło zabraknąć zespołów śpiewaczych z terenu gminy tj: „Sielanki”, „Rakołupianki” i „Kumowianki” oraz zespołu muzycznego „Good Band” z Majdanu Leśniowskiego a także Dziewczyny „No Name” z Leśniowic.

Gwiazdą wieczoru był zespół „Shantel”, który mimo padającego deszczu zgromadzili przed sceną liczną publiczność.

Uroczystość dożynkowa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców oraz przybyłych gości. Bogato zaopatrzone stoiska handlowe, stoiska sołectw, atrakcje dla dzieci oraz wspaniała zabawa dożynkowa z zespołem „Hayer” z Hrubieszowa do późnych godzin nocnych sprawiły, że nasi goście mogli przyjemnie spędzić czas wolny.

Organizatorzy dożynek składają gorące i serdeczne podziękowania sołtysom, radom sołeckim, mieszkańcom sołectw, radnym oraz pracownikom odpowiedzialnym za sołectwa za duży wkład pracy jaki włożyli w przygotowanie stoisk, uwicie wieńców oraz przygotowanie wypieków a także za aktywny udział w tegorocznych dożynkach.

Serdeczne podziękowania należą się również sponsorom, bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie tylu atrakcji. Sponsorami byli:

 • Franciszek Lubaś Bank Spółdzielczy w Leśniowicach,
 • Rajmunda i Zbigniew Popielniccy Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „REN-ZBIG” w Politówce,
 • Elżbieta i Jarosław Tarajko Sklep „Groszek” w Leśniowicach,
 • Leszek i Anna Gajewscy Spółdzielnia Usług Rolniczych w Leśniowicach,
 • Agata i Tomasz Ścibak Sklep Spożywczo – Przemysłowy w Kumowie Majorackim,
 • Adam i Grzegorz Stasak „Agro – Skup” Plisków Kolonia,
 • Mróz Mariusz „Pogotowie Zamkowe”,
 • Arkadiusz Mazurek „Agro-Pom Dębina”,
 • Wiktor Darmorost Młyn w Sielcu,
 • Kazimierz Zubiński Hotel „Kamena” Sp. z o.o.,
 • Piotr Żelisko  „OPUS IT” Sp. z o.o. w Chełmie,  
 • Waldemar Szynal PKS Chełm,
 • Jerzy Rudziński Przedsiębiorstwo „Partner”, Srebrzyszcze,
 • Tadeusz Zieńkowski „Budomel” w Chełmie,  
 • Zbigniew Siłuch "Geo-Tech" Usługi Geodezyjne w Chełmie,
 • Jerzy Panasiuk "Impuls" w Chełmie,
 • Mazurek Eugeniusz Prezes UNiROLP Sp. z o.o. Srebrzyszcze,
 • Paweł Kozłowski Okręgowa Stacja Kontroli w Wojsławicach,  
 • Jan Kwiatkowski „Azart” w Chełmie,
 • Wojciech Niemczyk Usługi Transportowe i Roboty Ziemne w Pokrówce,
 • Krzysztof Wojciechowski Koło Łowieckie  Nr 23 „Szarak” w Chełmie,
 • Przewodniczący Rady Gminy Leśniowice oraz Radni Klubu PSL,
 • Janusz Chęć z Poniatówki,
 • Dorota i Andrzej Ziarek z Poniatówki,
 • Izabela i Jarosław Łoś z Poniatówki,
 • Gaj Katarzyna z Kumowa Majorackiego,
 • Monika i Sławomir Popielniccy z Sielca.

oprac. Agnieszka Raczyńska

© 2001-2017 Urząd Gminy Leśniowice - Wszelkie prawa zastrzeżone