Strona główna

Urząd Gminy Leśniowice

Szósta edycja Narodowego Czytania

W dniu 2 września 2017 r. przed budynkiem Urzędu Gminy Leśniowice odbyła się szósta edycja Narodowego Czytania.

Narodowe czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. 

W tym roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego.

W tegorocznej akcji uczestniczyli: Pani Monika Durko Sekretarz Gminy, Radne Rady Gminy Leśniowice Pani Barbara Dziedzic oraz Pani Barbara Marzec, Pani Agnieszka Raczyńska p.o. Dyrektora SOK w Leśniowicach, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie ze szkół z terenu gminy, pracownicy urzędu oraz mieszkańcy.

W Leśniowicach Narodowe Czytanie odbyło się po raz czwarty. W scenerii weselnej uczestnicy akcji odczytali, z podziałem na role, II akt dramatu.

W ramach Narodowego Czytania 2017 r. rozstrzygnięto konkurs na propozycję stroju postaci literackiej, które to miały przygotować poszczególne szkoły i tak: Szkoła Podstawowa w Leśniowicach miała za zadanie przedstawić kreację Chochoła; Szkoła Podstawowa w Sielcu - ubranie Stańczyka; Szkoła Podstawowa w Rakołupach - Jaśka, Szkoła Podstawowa w Teresinie - Gospodarza zaś Publiczne Gimnazjum w Sielcu – Hetmana.

Komisja miała bardzo trudne zadanie, ponieważ wszystkie przygotowane propozycje strojów były bardzo pomysłowe i ciekawe. Największą jednak uwagę, nie tylko komisji, zwrócił strój Chochoła przygotowany przez Szkołę Podstawową w Leśniowicach i to on zajął I miejsce w konkursie. Pozostałe szkoły otrzymały równorzędnie II miejsce. 

Tradycyjnie na zakończenie odbył się również konkurs wiedzy na temat życia Stanisława Wyspiańskiego oraz „Wesela”. Za udział w konkursach nagrody ufundowane przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach, wręczyła Sekretarz Gminy. 

Ponadto, każdy kto przyniósł ze sobą egzemplarz „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego mógł opieczętować go okolicznościowym stemplem otrzymanym od Pary Prezydenckiej, która  sprawuje Patronat Honorowy Narodowego Czytania.

Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom tegorocznego Narodowego Czytania za przybycie oraz szkołom za pomoc w organizacji akcji i  już zapraszamy na kolejną edycję za rok.  

oprac. Agnieszka Raczyńska

© 2001-2017 Urząd Gminy Leśniowice - Wszelkie prawa zastrzeżone