Strona Główna>>>

 

W Teresinie recytowali utwory Konopnickiej


      
         
      
   

W dniu 12 kwietnia 2018 r. w do Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej  w Teresinie zjechali recytatorzy z 13 szkół podstawowych z terenu Powiatu Chełmskiego, a wszystko za sprawą odbywającego się tu po raz XX Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. Marii Konopnickiej.

W konkursie wzięło udział 38 uczniów, podzielonych na trzy kategorie wiekowe: I-III, IV-V oraz VI- VII. Młodych recytatorów oceniało profesjonalne Jury, w skład którego weszli aktorzy Teatru Ziemi Chełmskiej, Pani Barbara Szarwiło oraz Pan Sławoj Czarnota, a także od lat związany z konkursem nauczyciel, poeta Pan Jarosław Smalej.

Uczestnicy recytowali wiersz lub fragment prozy Konopnickiej, musieli wystąpić nie tylko przed Jury, ale także przed licznie zgromadzoną publicznością, co dla wielu osób było wielkim przeżyciem. Po wysłuchaniu wszystkich recytacji, komisja konkursowa przyznała następujące nagrody oraz wyróżnienia:
W kategorii klas I-III:

  • I miejsce – Zuzanna Biziorek, SP w Sielcu
  • II miejsce – Oliwia Jurczuk, SP w Białopolu
  • III miejsce – Krzysztof Gągoł , SP w Białopolu

Wyróżnienie – Martyna Rudzka, SP w Teresinie
W kategorii klas IV-V:

  • I miejsce ex aequo– Julian Jasiuk, Ilona Sołdaczuk, SP w Wojsławicach Kolonii
  • II miejsce – Patrycja Cichocka, SP w Rakołupach

Wyróżnienia: Michalina Jonaszek, SP w Sielcu, Wiktoria Dzieńkowska, SP w Stawie, Klaudia Czyż, SP w Żółtancach, Karina Nowak, SP w Żółtańcach, Jakub Krawiec, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Dorohusku.
W kategorii klas VI-VII:

  • I miejsce – Pola Kunka, SP w Żółtańcach
  • II miejsce – Kacper Krasnowski, SP w Białopolu
  • III miejsce – Krystian Pieczykolan, SP w Teresinie

Wyróżnienia: Kacper Krzywanowski, SP w Żółtańcach, Alan Cieślik, SP w Żmudzi.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz puchary, a wszyscy uczestnicy drobne upominki za udział, ufundowane przez Powiat Chełmski oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach.

Konkurs co roku cieszy się dużą popularnością, a utwory Marii Konopnickiej, mimo że nie są „zbyt nowoczesne”, trafiają w samo serce i utrzymują naszą tożsamość. Wszak w tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i nie sposób tu nie przytoczyć słów „Roty”, hymnu zniewolonych Polaków, którzy tak bardzo pragnęli wolności: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy…”


       oprac. Diana Cichocka – koordynator konkursu

 

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości napisz do nas

Strona Główna>>>