Strona główna

































































Urząd Gminy Leśniowice

Gminne Dożynki 2018






dniu 19 sierpnia 2018 r. na Stadionie Sportowym w Leśniowicach odbyły się "Gminne Dożynki 2018", zorganizowane przez Wójta Gminy Leśniowice oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach.

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. Na ziemi Leśniowskiej mają już swoją tradycję i ukazują piękno polskiego regionalnego folkloru. Dożynki zwane inaczej Świętem plonów to dzień dziękowania za chleb, który jest symbolem dostatku, sytości i obfitości. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy na roli.

Dożynki Gminne rozpoczęła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Leśniowic na czele z Kapelmistrzem Feliksem Suchorą, a następnie prowadząca powitała wszystkich obecnych na uroczystości.

W dalszej części głos zabrał Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice, który również serdecznie powitał wszystkich gości i mieszkańców a następnie wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym podkreślił, że dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. To jednak również czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie – aby  było z czego dożynkowy chleb upiec i aby go sprawiedliwie podzielić. W imieniu całej społeczności gminnej Wójt podziękował rolnikom za całoroczny trud oraz życzył zawsze udanych plonów, wytrwałości i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Na zakończenie swojego wystąpienia Wójt wręczył list gratulacyjny oraz nagrodę Emilii Gryniuk z Sielca, młodej i utalentowanej członkini Zespołu Śpiewaczego „Sielanki”,   która w tym roku zdobyła I nagrodę podczas 52. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz II miejsce podczas Festiwalu Folkloru Polskiego 52. Sabałkowego Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, w konkursie śpiewu solowego.

Głos zabrała również Pani Ewa Jaszczuk Radna Województwa Lubelskiego, która w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego przekazała Wójtowi oraz rolnikom podziękowania za trud całorocznej pracy oraz życzenia „przychylności natury, obfitych plonów oraz społecznego uznania dla codziennego trudu”.

W uroczystościach dożynkowych udział wziął Pan Krzysztof Grabczuk Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Pan Józef Górny Wiceprezydent Miasta Chełm oraz zaproszeni goście w osobach: Pani Beata Augustynek Radna Rady Powiatu w Chełmie, Pan Henryk Gołębiowski Wójt Gminy Wojsławice, Pan Franciszek Lubas Prezes Banku Spółdzielczego w Leśniowicach, Pani Joanna Jabłońska Sekretarz Gminy Kamień, Pan Czesław Michalczuk Prezes Zarządu Gminnego PSL w Leśniowicach, Pan Tadeusz Radzięciak Członek Zarządu Cemex Polska Sp. z o.o. w Chełmie, Pan Wojciech Chudoba Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 KMSP w Chełmie, Pan Sławomir Buczek Komendant Komisariatu Policji w Żmudzi, Pan Piotr Buk Komendant Gminnej OSP w Leśniowicach, Pan Stefan Prokop Przewodniczący Rady Gminy Leśniowice, radni Rady Gminy Leśniowice, sołtysi, dyrektorzy szkół z terenu gminy, sponsorzy, Panie z kół gospodyń wiejskich, twórcy ludowi, zespoły śpiewacze, dzieci i młodzież szkolna oraz bardzo licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy i gmin ościennych.

Następnie odbyła się uroczysta Msza Święta, którą w intencji rolników odprawili: ks. Grzegorz Zając Wikariusz Parafii w Kumowie Plebańskim oraz ks. Paweł Maciąg z parafii św. Judy Tadeusza w Krakowie.

Podczas Mszy Świętej odbył się korowód dożynkowy poprowadzony przez starostów dożynek Państwo Magdalenę i Pawła Bis z Kasiłanu, podczas którego przekazali na ręce Wójta Gminy i księży tradycyjny bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki.

W korowodzie udział wzięło 14 wieńców dożynkowych. Wieniec dożynkowy to jeden z ważnych elementów dziękczynienia za plony. Wicie wieńca należy do zwyczajów bardzo zakorzenionych w tradycji ludowej. Wieńce uosabiają zebrane plony. Mają one przedstawiać urodzaj i stanowić swoiste zwieńczenie i ukoronowanie całorocznych prac rolniczych. Obecnie wieńce przybierają różnorodne kształty, a składają się nie tylko ze zbóż, lecz także z kwiatów, owoców i warzyw. Podczas korowodu tradycyjnie można było usłyszeć piękne pieśni dożynkowe oraz wiersze.

W tym roku mogliśmy podziwiać wieńce przygotowane przez: Sołectwo Horodysko, Ochotniczą Straż Pożarną w Horodysku, Zespół Śpiewaczy „Kumowianki” z Kumowa Majorackiego, grupę „Kreatywnych i Aktywnych” z Kumowa, Koło Gospodyń Wiejskich w Leśniowicach, Koło Gospodyń Wiejskich w Majdanie Leśniowskim, Polski Związek Emerytów i Rencistów koło Nr 7 w Leśniowicach, Sołectwo Plisków, Sołectwo Poniatówka, Zespół Śpiewaczy „Rakołupianki” z Rakołup, Szkołę Podstawową w Rakołupach, Koło Gospodyń Wiejskich w Sarniaku, Zespół Śpiewaczy „Sielanki” z Sielca oraz Sołectwo Teresin.

Ponadto podczas uroczystości dożynkowych przeprowadzono i rozstrzygnięto konkursy. W konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” z 14 wieńców, które startowały w konkursie, zwyciężył wieniec uwity przez „Kreatywnych i Aktywnych” z Kumowa. W konkursie na „Najsmaczniejszy chleb wiejski” z 13 chlebów zgłoszonych komisji, I miejsce zajął chleb upieczony przez Panią Sabiną Suchonos z Kumowa Majorackiego. W konkursie na „Najsmaczniejsze pierogi pieczone”, z pośród 12 uczestniczek I miejsce zajęła Pani Irena Grudka z Majdanu Leśniowskiego.

Wszyscy uczestnicy konkursu za wieńce dożynkowe otrzymali dyplomy i nagrody finansowe, natomiast za chleb i pieczone pierogi dyplomy i nagrody rzeczowe. Tradycją Dożynek w naszej gminie są stoiska przygotowane przez sołectwa, KGW oraz zespoły śpiewacze, na których można spróbować regionalnych potraw i wypieków, a także podziwiać prace twórców ludowych. Podczas tegorocznych dożynek swoje stoiska zaprezentowało 11 grup tj.: sołectwo Horodysko, Kumów Majoracki, Leśniowice, Majdan Leśniowski, Plisków, Sarniak, Sielec, Teresin a także grupa „Kreatywnych i Aktywnych”, Zespół Śpiewaczy „Rakołupianki” oraz Polski Związek Emerytów i Rencistów Koło Nr 7 w Leśniowicach.

Atrakcją dla przybyłych gości była również degustacja gulaszu z dzika, który przygotowany został przez Koło Łowieckie Nr 23 „Szarak” w Chełmie.

Podczas dożynek można było obejrzeć bogatą część artystyczną, w której zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sielcu, grupa taneczna Saltatores Junior działająca przy Świetlicy Wiejskiej w Rakołupach pod okiem Pani Sabiny Englot.

Swoimi występami uroczystość dożynkową uświetnił Zespół Śpiewaczy „Echo” z Gołębia oraz „CudaWianki” z Dorohuska. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć zespołów śpiewaczych z terenu naszej gminy tj: „Sielanek”, „Rakołupianek” i „Kumowianek”, a także zespołu muzycznego „Hans Band” z Majdanu Leśniowskiego.

Gwiazdą wieczoru był zespół „MeGustar”, który zgromadzili przed sceną liczną publiczność.

Uroczystość dożynkowa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem okolicznych mieszkańców oraz przybyłych gości. Bogato zaopatrzone stoiska handlowe, stoiska sołectw, atrakcje dla dzieci oraz wspaniała zabawa dożynkowa z zespołem „FajnyBand” do późnych godzin nocnych sprawiły, że nasi goście mogli przyjemnie spędzić czas wolny.

Organizatorzy dożynek składają serdeczne podziękowania sołtysom, radom sołeckim, mieszkańcom sołectw, radnym oraz pracownikom odpowiedzialnym za sołectwa za duży wkład pracy jaki włożyli w przygotowanie stoisk, uwicie wieńców oraz przygotowanie wypieków a także za aktywny udział w tegorocznych dożynkach.

Gorące podziękowania należą się również sponsorom, bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie tylu atrakcji. Sponsorami byli:

  • Franciszek Lubaś Bank Spółdzielczy w Leśniowicach,
  • Arkadiusz Mazurek „Agro-Pom Dębina”,
  • Tadeusz Zieńkowski „Budomel” w Chełmie, 
  • Rajmunda i Zbigniew Popielniccy Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe „REN-ZBIG” w Politówce,
  • Agata i Tomasz Ścibak Sklep Spożywczo – Przemysłowy w Kumowie Majorackim,
  • Elżbieta i Jarosław Tarajko Sklep „Groszek” w Leśniowicach,
  • Wiktor Darmorost Młyn w Sielcu,
  • Waldemar Szynal PKS Chełm,
  • Jerzy Rudziński Przedsiębiorstwo „Partner”, Srebrzyszcze,
  • Adam Olifirowicz „GRAF” Sp. z o.o. w Chełmie,
  • Dawid Leszczyński Maximus Broker Sp. z o.o. w Toruniu,
  • Franciszek Dobruk Zakład Usług Projektowych i Nadzoru Budowlanego w Chełmie,
  • Zbigniew Siłuch "Geo-Tech" Usługi Geodezyjne w Chełmie,
  • Jerzy Panasiuk "Impuls" w Chełmie,
  • Eugeniusz Mazurek Prezes UNiROLP Sp. z o.o. Srebrzyszcze,
  • Piotr Mroczkowski Kancelaria Radcy Prawnego w Chełmie,
  • SAKO sp. z o.o. Bychawa,
  • Roman Świderski Huta szkła „Marta2” w Chełmie,
  • Paweł Kozłowski Okręgowa Stacja Kontroli w Wojsławicach, 
  • Wojciech Niemczuk Usługi Transportowe i Roboty Ziemne w Pokrówce,
  • Krzysztof Wojciechowski Koło Łowieckie  Nr 23 „Szarak” w Chełmie,
  • Janusz Chęć z Poniatówki,
  • Jan Gaj z Kumowa Majorackiego,
  • Monika i Sławomir Popielniccy z Sielca.


oprac. Agnieszka Raczyńska

© 2001-2018 Urząd Gminy Leśniowice - Wszelkie prawa zastrzeżone