.

 Informacje o zespole

Zespół Śpiewaczy "Sielanki"

 

Zespół "Sielanki" z Sielca jest najdłużej działającą grupą śpiewaczą na terenie gminy. Należą do zespołów, które w sposób wyjątkowy dbają o lokalną kulturę i tradycję. Tożsamość, którą od lat Panie pielęgnują, jest najlepszym świadectwem niepowtarzalności polskiej kultury ludowej. Zespół „Sielanki” dzielnie promuje gminę na różnych szczeblach województwa. Trudno także sobie wyobrazić jakąkolwiek uroczystość gminną bez ich udziału. Zespół „Sielanki” swoją działalność artystyczna rozpoczęły w 1976 roku, kiedy to Panie jako członkinie Koła Gospodyń Wiejskich zostały poproszone o wykonanie pieśni żniwnej w trakcie wręczania wieńca dożynkowego. Chwilę później zdecydowały się na założenie zespołu i prezentowanie tradycyjnych pieśni, podczas uroczystości i świąt lokalnych. Członkinie wzięły udział w warsztatach pomagających wiejskim zespołom śpiewaczym i zostały zakwalifikowane do grupy promującej tradycyjne wykonania pieśni ludowych. 

Niektóre utwory prezentowane przez "Sielanki" są unikatowe, gdyż członkinie zespołu stanowią ostatnie pokolenie pamiętające dokładne, oryginalne wykonania z naleciałościami gwarowymi obecnymi na Wołyniu. Dzięki połączeniu tradycyjnych pieśni z Leśniowic z piosenkami pochodzącymi z prawej strony Bugu, "Sielanki" stworzyły naprawdę wyjątkową grupę artystyczną i zdobyły mnóstwo nagród podczas licznych konkursów i przeglądów.

Po przejściu eliminacji powiatowych i wojewódzkich, zespół kilkakrotnie zakwalifikował się do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, gdzie niejednokrotnie stanął na podium tj.:

  • w 1993 r., - III miejsce,
  • w 1997 r. - wyróżnienie,
  • w 2002 r. - I miejsce,
  • w 2006 r. -  III miejsce,
  • w 2016 r. - zespół zdobył najwyższą nagrodę Kazimierską Basztę.

Do pozostałych ważniejszych nagród zdobytych przez "Sielanki" należą: I nagroda w przeglądzie zespołów śpiewaczych w WDK w Chełmie; nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia, I i III miejsce na przeglądzie zespołów w Rejowcu; I i II miejsce w Eliminacjach Wojewódzkich Przeglądu Zespołów Śpiewaczych w Chełmie.

Zasłużoną nagrodą dla zespołu było wydanie w 2009 roku publikacji zawierającej transkrypcje wybranych pieśni wykonywanych przez śpiewaczki pt. „Tradycyjne pieśni polskie z obu stron Bugu”.


W przypadku jakichkolwiek wątpliwości napisz do nas

 

Strona Główna >>>