|
||
Strona
główna |
||
Urząd Gminy Leśniowice | ||
Program 500+ w Gminie Leśniowice
|
||
|
||
Ustawa przewiduje także możliwość składania powyższego wniosku drogą elektroniczną za pomocą platformy e-PUAP, ZUS oraz systemów teleinformatycznych bankowości mobilnej. Kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na okres zasiłkowy 2017/2018 tj. od 1 października 2017 r. należy złożyć w terminie do 31 sierpnia 2017 r., przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik nastąpi do 31 października 2017 r. Oznacza to, że zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia także od pierwszego miesiąca nowego okresu. Złożenie wniosku we wrześniu spowoduje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłata za październik i listopad nastąpi nie później niż do 30 listopada 2017 r. W przypadku gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia 2017 r. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia 2018 r. Gdy wniosek zostanie złożony w okresie od 1 grudnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do ostatniego dnia lutego 2018 roku. Do programu będzie można dołączyć w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać, że wskutek złożenia wniosku później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące w ramach obowiązującego okresu zasiłkowego. Komu przysługuje prawo do świadczeń?
Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje cudzoziemcom, jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres, w jakim mają otrzymywać świadczenie wychowawcze, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
W przypadku urodzenia dziecka, ukończenia przez dziecko 18. roku życia lub w przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc ustala się, dzieląc kwotę tego świadczenia przez liczbę wszystkich dni kalendarzowych w tym miesiącu, a otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę dni kalendarzowych, za które to świadczenie przysługuje. Kwotę świadczenia wychowawczego przysługującą za niepełny miesiąc zaokrągla się do 10 groszy w górę.
Pierwsze dziecko oznacza jedyne lub najstarsze dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18 roku życia; w przypadku dzieci urodzonych tego samego dnia, miesiąca i roku, będących najstarszymi dziećmi w rodzinie w wieku do ukończenia 18. roku życia (czyli w przypadku wieloraczków) pierwsze dziecko oznacza jedno z tych dzieci wskazane przez osobę ubiegającą się.
Niepełnosprawne dziecko oznacza dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka do świadczenia wychowawczego, świadczenie to wypłaca się temu z rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeżeli opieka nad dzieckiem sprawowana jest równocześnie przez oboje rodziców, opiekunów prawnych dziecka lub opiekunów faktycznych dziecka, świadczenie wychowawcze wypłaca się temu, kto pierwszy złoży wniosek. W przypadku gdy po złożeniu wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego przez rodzica, opiekuna prawnego dziecka lub opiekuna faktycznego dziecka drugi rodzic, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka złoży wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w związku z opieką nad tym samym dzieckiem, organ właściwy ustala kto sprawuje opiekę.Świadczenie wychowawcze przysługuje: Do członków rodziny zalicza się odpowiednio:
Uwaga! przy
ustalaniu prawa do świadczeń na okres rozpoczynający się od dnia 1
października 2017 r. W przypadku gdy dziecko, zgodnie z
orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców
rozwiedzionych lub żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu
sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, dziecko
zalicza się jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców. Do członków rodziny nie zalicza się:
Osoba samotnie wychowująca dziecko (oznacza to pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem) nie wpisuje do składu rodziny drugiego z rodziców dziecka.
Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:
Uwaga! przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres świadczeniowy rozpoczynający się od dnia 1 października 2017 r. świadczenie wychowawcze na dane dziecko nie przysługuje, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz tego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:
Uwaga! Do dochodu rodziny wlicza się alimenty, a także świadczenia z funduszu alimentacyjnego na rzecz dzieci. Przy ustalaniu prawa do świadczenia na okres 2017/2018 rozpoczynający się od 1 października 2017 r. wymagane są dochody za rok 2016.
Wymagane załączniki do wniosku
W przypadku rodzin, w których członek rodziny przebywa za granicą, istnieje konieczność wskazania danych tej osoby oraz wskazania kraju i adresu pobytu, ponieważ wnioski o świadczenia wychowawcze będą przekazywane zgodnie z właściwością marszałkowi województwa (od dnia 1 stycznia 2018 r. - wojewodzie) w celu wydania decyzji administracyjnej, natomiast wypłatę świadczenia wychowawczego będzie realizował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Leśniowicach. W
przypadku utraty dochodu lub uzyskania dochodu do wniosku należy
dołączyć dokumenty potwierdzające ich utratę lub uzyskanie oraz ich
wysokość.
W przypadku gdy osoba, marnotrawi wypłacane jej świadczenie wychowawcze lub wydatkuje je niezgodnie z celem, organ właściwy przekazuje należne osobie świadczenie wychowawcze w całości lub w części w formie rzeczowej lub w formie opłacania usług. Pliki do pobrania: | ||
© 2001-2015 Urząd Gminy Leśniowice - Wszelkie prawa zastrzeżone |