Strona główna

Urząd Gminy Leśniowice

Święty Wieczór w Dworku „Pan Tadeusz” w Żółtańcach

W dniu 7 stycznia 2018 r. w Dworku „Pan Tadeusz” w Żółtańcach, odbył się X jubileuszowy Święty Wieczór.

Święty Wieczór to tradycja z wołyńskich kresów, które po dzień dzisiejszy kultywują tradycję, a swoimi korzeniami sięgają czasów bardzo odległych. Dzięki nim podtrzymywana jest kresowa tradycja i obrzędy. Gdzie spotykają się pokolenia, rodziny zarówno na scenie jak i na widowni.

W jubileuszowym spotkaniu, na zaproszenie Pana Stanisława Kucia, głównego organizatora wydarzenia udział wziął Europoseł Profesor Mirosław Piotrowski, który nagrodził dziecięce zespoły koszami pełnymi słodyczy i owoców.

W tym roku z terenu naszej gminy w kultywowanie pięknej tradycji zaangażowały się Panie z Zespołu Śpiewaczego „Sielanki”, które jak przystało na pokolenie pamiętające dokładne, oryginalne wykonania z naleciałościami gwarowymi obecnymi na Wołyniu, urzekły publiczność wykonanymi przez siebie kolędami.

Obok kolędujących „Sielanek” wystąpiły także „Pawłowianki” z Pawłowa. Seniorki z zespołu „Klon Zielony” przygotowały widowisko obrzędowe dotyczące kolędowania. Panie wsparła grupa kolędnicza z Krasnostawskiego Domu Kultury. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Okszowie oraz Uczniowie z Zespołu Szkół Podstawowych Nr 3 w Chełmie wystawiły jasełka. W wydarzeniu uczestniczyła również Orkiestra Dęta OSP z Rejowca oraz soliści Weronika Chomiarczuk, Agnieszka Kotek i Bartłomiej Stochmal.

Wydarzenie to cieszyło się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła liczba osób na widowni.

Naszym  „Sielankom” serdecznie dziękujemy za krzewienie lokalnych tradycji i czekamy na kolejny Święty Wieczór już za rok.

oprac. Agnieszka Raczyńska

© 2001-2018 Urząd Gminy Leśniowice - Wszelkie prawa zastrzeżone