Strona główna


Urząd Gminy Leśniowice

Jubileuszowy 50 Ogólnopolski Festiwal Kapel
i Śpiewaków Ludowych
W dniach 24 - 26 czerwca 2016 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbył się jubileuszowy 50 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Jest to najważniejszy festiwal ludowy w Polsce, którego głównym celem jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego.

Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która to część nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych.

W tegorocznym  konkursie festiwalowym wzięło udział około 800 artystów ludowych z 14 województw, w tym nasz Zespół Śpiewaczy „Sielanki” z Sielca, który po przejściu etapu powiatowego i wojewódzkiego został wytypowany do reprezentowania naszego województwa na festiwalu w Kazimierzu.

Jury oceniając dobór regionalnego repertuaru, cechy regionalnego stylu oraz poziom artystyczny, doceniło nasz zespół „Sielanki” i przyznało w kategorii zespołów śpiewaczych najwyższą nagrodę - Basztę.

Zespół "Sielanki" z Sielca jest najdłużej działającą grupą śpiewaczą na terenie gminy. Zadebiutował w 1976 roku. Dzięki połączeniu tradycyjnych pieśni z Leśniowic z piosenkami pochodzącymi z prawej strony Bugu, "Sielanki" stworzyły naprawdę wyjątkową grupę artystyczną i zdobyły mnóstwo nagród podczas licznych konkursów i przeglądów. Po przejściu eliminacji powiatowych i wojewódzkich, zespół kilkukrotnie zakwalifikował się do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, gdzie niejednokrotnie stanął na podium. W 1993 r. zespół zajął tam III miejsce, w 1997 r. otrzymał wyróżnienie, w 2002 r. zdobył I miejsce, w 2006 r. III miejsce i wreszcie w tym roku po 40 latach istnienia zespołu, „Sielanki” zdobyły zasłużoną nagrodę kazimierską Basztę.

Składamy serdeczne gratulacje „Sielankom” i życzymy zdrowia oraz dalszych sukcesów!

Do pobrania informacje z lokalnej prasy:

Nowy Tydzień Chełmski >>>

Super Tydzień Chełmski >>>

Tygodnik Poradnik Rolniczy >>>

 

oprac. Agnieszka Raczyńska

© 2001-2016 Urząd Gminy Leśniowice - Wszelkie prawa zastrzeżone